Vývoj konstrukce plastových oken

Začátkem 60. let se v západní Evropě rozvinula výroba oken z polymerních materiálů PVC. Dnes je podíl plastových oken na trhu většinový a vyráběny jsou ze špičkových materiálů. Plastová okna se dnes využívají všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na funkčnost, hospodárnost, tepelnou ochranu, dlouhou životnost a minimální nároky na údržbu.

Dnes známé plastové okenní systémy se klasifikují hlavně podle tvaru rámů a funkce těsnění. Rozlišujeme jedno, dvou, tří, čtyř, pěti až osmikomorové okenní systémy. Jednokomorové okenní systémy se dnes již nevyužívají vůbec, a to v důsledku špatných tepelně technických parametrů. Tříkomorové systémy se vyztužují ve střední dutině. K zabezpečení těsnosti proti vlhkosti a dešti je významná především kvalita a uspořádání těsnění. Přidáváním dalších komor u okenních systémů se zlepšují tepelně izolační vlastnosti okenních konstrukcí. Šestikomorové systémy mají tři komory na vnější straně, dvě komory na vnitřní straně a jednu vyztuženou uprostřed. Výpočty ukázaly, že přidání další komory již nemá prakticky žádný větší význam.

Další zlepšení tepelně izolačních vlastností oken lze dosáhnout vyplněním komor z plastových profilů na vnější straně tepelně izolačním materiálem, jakým je například tvrzená polyuretanová pěna. Takováto plastová okna jsou vhodná především pro nízkoenergetické pasivní domy.

V roce 1993 začal nový trend ve vývoji plastových oken. Zaveden byl plný plastový profil na bázi kompozitních materiálů. Výsledkem tohoto vývoje bylo zcela recyklovatelné plastové okno neobsahující žádné jedovaté látky a mající navíc vysokou požární odolnost. Tento systém se však neosvědčil a dnes se již prakticky nevyrábí.

Současná doba nabízí široké spektrum nejrůznějších typů plastových oken v mnoha barevných provedeních s dlouhodobou zárukou a vysoce funkčními vlastnostmi.


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět