Výběr RAM paměti

Rozšíření paměti RAM v PC

Dalším důležitým kritériem pro rychlost počítače je RAM paměť, neboli operační paměť. Pokud se vám bude zdát, že počítač jede příliš pomalu, zasekává se, pomaleji jede prohlížeč a spousta dalších, tak to může mít na svědomí RAM paměť. Když to také může být procesorem, či grafickou kartou. Ale to nechme na jindy.

Tento počítač - VlastnostiVelikost aktuální operační paměti na počítači zjistíte tak, že kliknete pravým tlačítkem na tento počítač, v menu zvolíte vlastnosti. Zobrazí se nabídka a dole máte napsanou velikost operační paměti. Velikost se většinou pohybuje od 512 MB do 4 GB (1GB = 1 000 MB). Optimální velikost pro běh počítače, který není herně či jinak náročně využívám, je 1 GB.


Everest ultimate Typ základové desky Při koupi paměti musíte brát na zřetel typ paměti, a také jestli máte ve slotech pro RAM v základové desce místo. Zjistíme to jednoduše. Stáhneme program Everest zde.Program je volně ke stažení. Po nainstalování programu ho spustíme. Chvilku se nám bude načítat. Klikneme na Základní deska a opět na Základní deska. Opíšeme si název základní desky. Bohužel u některých typů se zobrazí neznámý typ, proto musíte buď rozdělat PC anebo zjistit v obalu od PC název.

Vlastnosti základové desky Jakmile zjistíme název základové desky, tak ho zadáme do vyhledávače a pokusíme se najít kolik má základovka RAM slotů. Pro ukázku jsem uvedl typ a vlastnosti mé základové desky. Počet slotů je pod číslem 1.SPD Dále se opět vrátíme k programu Everest. Vrátíme se na úvodní stránku a klikneme opět na Základní deska (viz obrázek č.1) a následně klikneme na SPD. Zobrazí se nám RAM paměti, které máme v PC. U každé se nám po rozkliknutí zobrazí i velikost a jiné detaily.


Detaily operační paměti v PC První údaje DIMM1: ...., DIMM2:... nám udávají, že máme v počítači aktuálně dvě ramky. Z toho jednodušše zjistíte, jestli už máte všechny sloty obsazené či ne. V ukázce mám pouze základovou desku na dva sloty a v everestu jsem zjistil, že už mám dva sloty obsazené a tudíž při nákupu nové ramky bych musel jednu starší vyndat. Typ operační paměti a rychlost zjistíme, jak už jsem uváděl, v detailech. Musíme zakoupit úplně stejný typ se stejnou rychlostí, ale velikost a frekvence může být jiná. Když už budete RAM kupovat, tak ji kupte s co největší velikostí. Cenový rozdíl už není tak velký. Nikdy nevíte, kdy bude potřeba vyšší výkon. Na závěr ještě jednou upozorním – Dejte si pozor na stejný typ a rychlost.

Než vložíte RAM do počítače, tak ho vypněte, odpojte ze sítě a ostatních součástí PC. Bednu si položte na dobře osvětlené místo. Odšroubujte kryt a vyhledejte na základové desce sloty pro RAM. Na paměti by měl být cca ve 2/3 menší výřez. Ten stejný by měl být i ve slotu. Je to kvůli tomu, aby jste paměť neotočili. Než paměť vložíte do počítače, tak se dotkněte něčeho kovového (např. topení), kvůli odvedení statické elektřiny z těla. Mohli by jste zkratovat počítač! Operační paměť zasuňte do slotu, úplně stejně jako ty, co už tam jsou. Poté kryt bedny zašroubujte, zapojte zpět do sítě atp. Nakonec zapněte počítač a sledujte tu změnu.


Vložte komentář k článku

kokotahojky
kokot2CusBusKaktus
houskavyhulte mi kokota, vy kokoti
kokodCus
židhouska je kokot

Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět