Válka s mloky

Autor: Karel Čapek

Děj:

Příběh začíná na ostrově Tana Masa, kde kapitán Van Toch objevuje podivuhodná stvoření Tapa Boys, kteří jsou pro něj přínos při jeho plavbách a donášejí mu perly. Pozděnji se začnou sami učit a kapitán zjišťuje, že nejsou vůbec zlí, ba naopak dokážou být nápomocní. Při navrácení ze svých cest se s objevem „devils“ – Tapa boys svěřuje českému podnikateli Bodymu, který z nich rázem udělá levnou pracovní sílu.

Na začátku jsou skutečně mloci jenom levnou pracovní silou, avšak jejich rychlá výrazná učenlivost a oni se začnou rychle množit. Na zemi dochází k narušení jakési rovnováhy, mloci nemají dost místa. Části země začnou mizet pod hladinou a mloci už jsou dávno rovnocenní partneři lidí nejen v obchodování.

Znenadání se na scéně objeví Chief Salamander, nastane válka s mloky a lidé jsou úplně bezmocní. Pan Povondra, který sloužil u podnikatele Bondyho, má výčitky svědomí, že za to může on, protože pustil kapitána Van Touche do sídla svého pána.

V poslední kapitole se potom autor zamýšlí nad osudem mloků a vloží je do lidského osudu. Mezi mloky nastanou národností problémy a vyhubí se navzájem. Země se poté dostává zpátky do své původní podoby.

Děj se odehrává ve 30. letech minulého století. Autor se snažil nastínit situaci své doby a možná také chtěl poukázat na fašismus. Jedno je jisté Čapkovo dílo ukázalo lidskou touhu a chtivost po majetku v tom nejhorším možném světle.

Autor referátu: AMC


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět