Rybaření – koníček bez hranic

Rybaření – koníček bez hranic, porovnávání sil přírody a člověka i relaxace ničím nenahraditelná. Každý úspěch v rybolovu je zároveň výzvou k dosažení další mety. Úspěšný vstup do rybařiny však předpokládá seznámení se s rybářskou technikou, náčiním a také prostředím.

Zdolávání, měření sil mezi rybářem a rybou může začít v momentě, kdy je rybář dostatečně seznámen s vybavením, rybářskými pruty, nejrůznějšími rybářskými potřebami a také s rybářskými navijáky.

Rybářské pruty patří k základnímu vybavení každého rybáře, alespoň jeden z nich by měl být takzvaný univerzální prut, dlouhý 3 až 3,3m a hmotností zátěže 20 max 80 gr. Další ze základních rybářských potřeb každého rybáře je naviják. Nejlepší volbou pro začátečníky je takzvaný smekací rybářský naviják s cívkou, která by měla pojmout asi 100 metrů vlasce o průměru 0,40 mm. Zvláštní pozornost je třeba věnovat brzdě, která nesmí zadrhávat, vyžadujeme přece, aby pracovala spolehlivě.

K dalším potřebám při rybaření řadíme rybářský vlasec, kdy nejdůležitějším prvkem je jeho nosnost, nikoli průměr. Proto neváhejte a ohledně výběru vhodných rybářských potřeb požádejte o radu zkušeného prodejce. U návazce se předpokládá vždy menší průměr (o 0,05 mm) než u kmenového vlasce. Dále se neobejdete ani bez háčku. Ideální je používat hotové návazce nebo rybářských háčků s očkem. Velikost od 6 do 8 bude pro většinu způsobu lovu postačující. I brousek na rybářské háčky lze zařadit mezi důležité rybářské potřeby. Můžete jím háčky přiostřovat.

Nejširší paletu tvarů, barev a velikostí má wobbler, nástraha, která se snaží napodobit co nejvěrněji drobné rybky. Wobblery se vodí v různých hloubkách. Každý wobbler má v hlavové části nořítko (lopatku), na této části závisí hloubka potopení nástrahy. Nástraha se potápí tím hlouběji, čím větší a plošší je tato lopatka. O rybářských potřebách bychom mohli psát a diskutovat téměř donekonečna. Je jasné, že bez nich se žádný správný rybolov ani konat nemůže.

Rybaření je koníček, kterému je velmi snadné podlehnout. Budete-li dobře seznámeni s rybářskou technikou, rybářskými potřebami i lokalitami a neopomenete-li zjistit ani podrobnosti o tom, jak se chovají ryby při shánění potravy, jste na správné cestě k tomu stát se opravdovým rybářem.

S úspěchem roste touha po dalším poznávání a objevování. Všude na světě je mnoho krásných lokalit k rybaření, každý rybář má jistě tu svou vysněnou. Nezbývá než popřát, ať je váš den na rybách, ať už jste kdekoli, korunován úspěchem.


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět