Novoročenky

Novoročenka se nejčastěji vyskytuje v podobě kartičky s nějakým přáním do Nového roku, kterou jak už většině došlo, dostanete především ke konci roku. Novoročenky se také označují jako PF, což vzniklo z francouzského slova Pour féliciter. V překladu to znamená pro štěstí. Samozřejmě že existuje mnoho typů novoročenek, asi nejčastější je nějaká papírová kartička, která je otevírací z jedné strany, příp. z obous stran je obrázek a uvnitř je třeba část textu již předepsána. Dále je tam třeba i připsán nějaký váš vzkaz či balhopřání. Existují ale třeba i novoročenky, které Vám při otevření něco zahrají nebo dokonce některé novoročenky mají funkci, že člověk může dané přání sám namluvit a nahrát a při otevření obdarovaný uslyší i Váš hlas. Novoročenky se ale také mohou vyskytovat třeba i v keramické nebo dřevěné podobě.

Historie rozšíření novoročenek v Čechách sahá do osmnáctého století, kdy byly novoročenky opravdu velice oblíbené a tehdejší hrabě Karel Chotek je s oblibou rozesílal všem svým přátelům. Nejstarší novoročenka ale vznikla již někdy na začátku 17. století a to v kovové podobě mince.

Základem pro všechny novoročenky ale není jenom text uvnitř, velice se také dbá na jejím grafickém ztvárnění a zde mají umělci možnost se projevit. Novoročenky se ale také staly cílem sběratelů, kteří si každý rok najdou nějaké ty nejzajímavější a poté třeba tvoří i výstavy.

Dnes se už sice častější rozesílají novoročenky elektronicky a to nejčastěji pomocí sociální sítě Facebook, ale i přesto určitě daleko více potěší vaše přátele tradiční novoročenka. Je to daleko osobnější než ji zasílat elektronicky.


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět