Nejlepší žárovky - LEDKY

Dnes, kdy většina z nás otočí každou korunu minimálně dvakrát, je dobré se podívat, na to, kde se ještě dají peníze jednoduše ušetřit. Ač se to nemusí zdát, tak markantní, tak soustu elektrické energie spotřebujete pouze za osvětlení domu či bytu. A to při dnešní ceně elektřiny 5 Kč/kWh se dá ušetřit opravdu hodně. V následujícím textu se dozvíte, kolik se dá opravdu ušetřit za vyměnění úsporných zářivek či ještě hůře neúsporných světel za LED zářivky.

Výhody a nevýhody jednotlivých typů světel

Klasické žárovky

Normální klasické žárovky, které už nám vesměs Evropská unie zakázala mají jednu výhodu a jednu nevýhodu. Výhodou je, že s nimi můžete blikat, jak o život, ale žárovku to nějak výrazně nepoškodí. Nevýhodou je spotřeba, jelikož většinu spotřebované elektrické energie spotřebujete na teplo a né na světlo. Živnotnost takéto žárovky se pohybuje kolem 1000 h.

Úsporné žárovky

Aktuálně velmi propagované Evrospkou unií, výhodou je nízká spotřeba, nevýhodou je, že nemůžete se žárokou blikat, jak se Vám zachce. Životnost je kolem 8 000 h, ale pokud budete blikat, tak úsporná žárovka odejde dříve.

Led žárovky

Nejúspornější ze všech druhů, vysoká životnost až 50 000 hodin avšak vysoká cena, ale s led žárovkami můžete taktéž blikt,jak se vám zachce.

Která žárovka vyjde nejvýhodněji?

Aby byl test objektivní, tak budu porovnávat žárovky ekvivalentní s 60 W neúspornou žárovkou. Ta má světelný výkon 710 lm – toto je nejdůležitější veličina. Vždy když budete kupovat úsporné či led žárovky, tak kontrolujte světelný výkon. Prodejci často píši, že žárovka je ekvivalentem 60 W žárovky a přitom má světelný výkon např. Pouze 400 lm! Pak se nedivte, že žárovka vůbec nesvítí!

Takže konečně ke srovnání. Vezměme tedy žárovu se světelným výkonem 710 lm a životnos 2h denně x 2 roky= cca 1500 h. S normální žárovkou při pořizovací cenně (musíte pořídit 2, protože jedna vám po 1 000 se přepálí vlákno) 2x10Kč + 1500hx60W=90kWh=5*90 Kč= 450Kč. Celkem tedy zaplatíte 470 Kč.

Úsporná žárovka stojí 75 Kč, spotřeba je15W, tj 1500x15W=22,5kWh=5*22,5 Kč= 112,5 Kč. Celkem tedy zaplatíte cca 190 Kč. To máte o více než polovinu méně a k tomu Vám ještě bude žárovka sloužit cca dalších 6 let (při provozu 2 hodiny denně).

Led žárovku jsem našel s výkonem minimálně 850 lm. Jsou i s menším výkonem, ale raději použiju pro tento průzkum větší. Pořizovací cena je 410 Kč, spotřeba 10W tj 1500x10W=15 kWh=15*5=75Kč. Celkem tedy vyjde na 485 Kč. Toto je jednoznačně nejvíce, ale musíme si uvědomi, že tato led žárovka bude svítit dalších 48 000 hodin, za tu dobu vyměníte dalších 48 normálních žárovek a 5 úsporných! A navíc je u této žárovky nejnižší spotřeba! Tudíž už poté bude jen a jen šetřit.

Aby le žárovka měla tyto parametry je důležité, aby jste kupovali opravdu kvalitní LED žárovky, také se Vám může stát, že si koupíte nějaké nekvalitní, které vám za týden přestanou fungovat!


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět