Lokátory inženýrských sítí

Lokátor inženýrských sítí pracuje na podobném principu jako obyčejný detektor kovu, s kterými se můžete hojně setkávat na polích a v lesech, kde spousta lovců pokladů zkouší své štěstí. Narozdíl od toho, lokátor inženýrských síti je tu proto, aby jste se nemuseli spoléhat na své štestí. Představte si, že potřebujete rozkopat silnici a nevíte, kde jsou uloženy vodovodní, kanalizační, plynové trubky, či elektrické napětí. Proto aby jste je neprokopli, tak použijte lokátor.

Rozlišují se lokátory inženýrských sítí dvojího typu – s pasivním módem a s aktivním módem činnosti. Pasivní mód se využívá pro hledání kabelů pod proudem. Pasivním módem totiž pouze zachytáváte elektromagnetické vlnění, kteér vydávají právě kabely pod proudem, zato s aktivním módem přístroj vyšle signál a pak čeká zda se mu odražený signál vrátí zpět. Samozřejmě toto se nedá použít u potrubí, které nejsou z kovu. Pro tyto účely se buď při pokládání potrubí, pokládá s ními souběžně kabel, anebo se dá do potrubí vložit speciální vysílací sonda, která bude vysílat signál a ten se opět dá lokátorem na povrchu zachytit.

Na trhu se dají zakoupit základní modely, pomocí kterých pouze určíte, zda pod vámi je či není potrubí, až po velmi speciílní modely pomocí kterých určíte přibližnou velikost, hloubku, druh potrubí, zda jsou dráty pod proudem atp. Výkonější budou umět pracovat v aktivním i pasivním režimu, zato ty základní budou vesměs pracovat pouze v aktivním režimu. Dále ty kvalitnější dokáží odhalit i poruchy ve vedení ať už kabelů nebo vody či plynového potrubí.

Nejdůležitější však je používat jakýkoliv klidně i základní lokátor, před započnutím výkopových prací. Opravdu by nebylo nic příjemného prokopnout třeba plynové potrubí.


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět