Jana Eyrová

Autor: Charlotte Bronteová

Děj:

Kniha vypráví o strastech hlavní hrdinky Jany Eyrová, která se ve svém útlém věku stala sirotkem a musela ke své tetě Reedové, kde ji všichni utlačují a nemají moc v lásce. Jana se nakonec dostane do internátní školy v Loowodu. Ač není zdejší místo příliš malebné, Jan asi ho nakonec zamiluje i díky nalezení nejlepší přítelkyně. Ta bohužel zemře na tuberkulózu a Jana se vydává jako soukromá učitelka do neznámého místa. Jejím útočištěm se stane Thornfield, panství pana Rochestra.

Jana se s ním poprvé setkává čirou náhodou. Pomůže mu, když se panu Rochestrovi splaší kůň a ona mu ho pomůže chytit. Ze začátku jsou si jejich cesty vzdálené, ale postupem času k sobě oba najdou jistý druh lásky. Oba se d sebe zamilují i přes všechny překážky. Pan Rochester, který je zklamaný svým životem, začne objevovat lepší dny žití díky Janě. Bohužel jejich lásce stojí jeho utajený sňatek se šílenou ženou, jež se ho pokouší zabít. Když Jana zjistí skutečnou pravdu před oltářem, utíká od pana Rochestra, svěřenkyně Adélky a z celého panství Thornfield.

Opouští vše, jež znala, ale díky náhodě či snad šílenému osudu nachází nový domov pod střechou Diany, Marie a Jan, kteří jsou zchudlí šlechtici. Nabídnou jí přístřeší a Jana později začne vyučovat i v místní škole. Sourozenci jí poskytnou skutečný domov, jaký již dlouho neměla a ona později zjistí, že jsou to její vzdálení příbuzní a ona zdědila větší obnos peněz.

Po nabídce sňatku od Jana Křtitel se Jana rozjede zpět na Thornfield, kde nachází jen ohořelé zbytky původního domu. Dozvídá se smutnou pravdu, že pan Rochester oslepl a těžce se zranil, když ho jeho šílená manželka chtěla zabít. Jana se proto vydá do sídla Fernanden, kde se nachází pan Rochester a nalézá ho v neskutečném smutku, bolesti a stesku po ní. Později mu Jana vyznává svou lásku a slíbí mu, že s ním zůstane. Celý příběh končí „happy endem“, jelikož Jana čeká s panem Rochestrem dítě a on začíná znovu vidět.

Autor referátu: AMC


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět