Domácí svítilna aneb jak funguje baterie

Vyrobte si domácí svítilnu aneb jak funguje baterie

Výroba vlastní lampičky

K výrobě domácí svítilny potřebujeme šťávu z citronu či třeba ocet, diodu 1,5V, 4x nádobky na ocet (já používám obaly z filmů do starých fotoaparátů, pozor nádoba nesmí být z kovu), 4x zinkový plíšek, cca 1m měděného drátu a uhlíkové tyčinky ze starých tužkových baterií. Stačí pouze baterii podélně naříznout a tyčinku z ní vytáhnout.

Postup

Do víčka nádobek uděláme dvě díry, do jedné vložíme plíšek, aby cca jedna polovina byla nad víčkem a polovina pod. Do druhého otvoru nasadíme uhlíkovou tyčinku. Takhle to provedeme se všemi víčky. Dále nalijeme do nádob ocet a víčka nasadíme. Teď nám vznikly čtyři baterie. Bohužel většinou je napětí po zatížení tak nízké, že se musí spojit sériově za sebe, aby napětí bylo dostatečně vysoké na rozsvícení diody. Nakonec měděným drátem propojíme vždy uhlík na jedné baterii a zinek na druhé baterii. Poslední zinek a uhlík nespojujte. Připojte na ně diodu, pokud se nerozsvítí, tak ji připojte opačnými vývody. Dioda by měla svítit cca 12 hodin. Záleží kolik použijete octa, zinku atd.


Vložte komentář k článku

DrozdNo tedy, pro domácího kutila pěkné, ale já radši používám čelovku, co jsem si koupil a kde si můžu být jistý kvalitou a berzpečností provozu ;) Nehledě na to, že zrovna šikovný nejsem.

Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět