Bílý tesák

Autor: Jack London

Děj:

Příběh o životě křížence psa s vlkem, který se potýká se svým životním osudem, ale vítězně. Bílý tesák se postupně dostává do různých prostředí od divočiny přes indiánskou vesnici, dokonce navštíví i zlatokopský tábor a nakonec zůstane v rodinné usedlosti poblíž svého milovaného pána.

Hlavní hrdina Bílý tesák je potomkem jednookého vlka a zdivočelé feny, díky tomu, že byl nejsilnější ze všech narozených štěňat, přežil dlouhé období hladu. Když trochu dospěl, vydal se se svojí matkou na cestu divočinou. Doputovali až do indiánské vesnice, ve které je Indiáni také chytili. Jeho matce to však nevadilo, protože byla na lidi zvyklá, avšak Bílý tesák nebyl přijat mezi místní psí smečku, a tak pořád utíkal. Časem se přizpůsobil, zmohutněl, zesílil a stal se rychlejším a obratnějším. Později se jeho matka opětovně vydala na cestu s Indiány a Bílý tesák se pokoušel znovu utéct do divočiny. Bohužel zjistil, že bez lidí již žít nedokáže. Navrátil se proto k Šedému Bobrovi, jedinému Indiánovi, který získal jeho důvěru. Ten, ho však musel později prodat Hezounu Smithovi, který ho používal na psí zápasy. Před hrozící smrtí a zkázou Bílého tesáka zachrání Weedon Scott, mladý důlní inženýr.

Scott se rozhodne si Bílého tesáka nechat a znovu ho ochočit, což, jak brzy pozná, není ten nejjednodušší úkol. Bílý tesák si však na Scotta začne zvykat a tvoří se mezi nimi jakýsi druh nerozlučného přátelství. Proto, když musí Scott odjet za svým otcem soudcem Scottem, musí vzít Bílého tesáka s sebou. Pochopí, že to nebyl vůbec špatný nápad, když Bílý tesák zabije zločince, který bude chtít ublížit soudci Scottovi. Bílý tesák je při šarvátce také zraněn, ale ze všeho se nakonec dostane.

Autor referátu: AMC


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět