Windows 8

Novinky ve Windows 8

Operační systém Windows 8 převážně disponuje v novém grafickém ztvárnění. Také je velmi kompatibilní jak s počítači, tak s dotykovými zařízeními převážně s tablety nebo all in one. V operačním systému je nainstalován naprosto nový styl základní plochy, který se nazývá Metro.

Tento styl je převážně určen pro majitele dotykových zařízení, ale je také přizpůsoben pro používání myší na standartních počítačích. Je zde samozřejmě možnost přepnout na styl Windows 7, což je klasický vzhled s lištou. Další zajímavá novinka je naprosté zmizení tlačítka start v klasickém zobrazení. Do startu se nyní dá dostat pouze stisknutím klávesy Win nebo najetím myši do levého rohu, poté je člověk přesunut do stylu Metro a nastavení. Samozřejmě že Start jde doinstalovat. Nejlepší aplikace startu je od IObit Start8. Další velmi šikovná novinka je nový systém vyhledávání nebo ARM podpora, propojení s cloudem. Další významná novinka je značně menší hardwarová náročnost, než je u Windows 7. Minimální nároky Windows 8 jsou totiž 1GHz procesor a 1GB RAM což je velmi dobré. Prakticky je Windows 8 zatím nejméně náročný operační systém od Microsoftu v moderní době. Další novinka je také nový správce úloh, nativní podpora USB 3.0, integrace s Xbox Live a hybridní start systému umožňující rychlejší spouštění ukládáním jádra systému na disk a jeho načítáním během spouštění.

Použité technologie Windowsu 8

Windows 8 disponuje novou zabezpečovací technologií. Jsou to například práva ke složkám a souborům, EFS šifrování, BitLocker a nebo plná kompatibilita s Intel Anti Theft 3.0. Výhodou Windows 8 je že jakoukoliv složku si můžete uzamknout a to i před administrátorem. Vymožeností Windows 8 je možnost si zaheslovat celý disk a to formou přes BIOS. To znamená, že když Vám někdo pevný disk odcizí a poté se pokusí dešifrovat vaše soubory, skončí velice brzy a to již v BIOSU při nastavování BOOT. Windows 8 dokonce obsahuje i vlastní antivir Windows Defender. Nejnovější technologií operačního systému je lepší a bezpečnější načítání systému, používají totiž technologii Secure Boot.

Porovnání s Windows 7

Zde si porovnáme nový operační systém Windows 8 s jeho předchůdcem. Windows 8 disponuje úplně novým grafickým zpracováním. Windows 7 má grafické zpracování jako jeho předchůdce Vista. Windows 8 je méně hardwarově náročný na rozdíl od Windowsu 7. Windows 7 zase lépe vyhoví standartním uživatelům, je více kompatibilní s herními klienty jako je například Steam nebo Origin. Ve Windows 7 je zase značně nižší kompatibilita s dotykovými displeji.


Závěr

Osobně si myslím, že Windows 8 není špatný. Sám Windos 8 vlastním a jsem s ním velmi spokojen. Jediné na co si člověk musí opravdu zvyknout je nový styl Metro a chybějící tlačítko Start, které jde ale doinstalovat. Jinak jsem byl ohromen zvýšenou přehledností oken a barevnou sladěností. Rozhodně Windows 8 všem doporučuji.


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět