SSD disky, ano či ne?

Myslím, že už si většina z Vás si už všimla, že se na trzích objevil opravdu velký počet SSD disků. I přesto je stále spousta lidí co ani nevědí, kolik výhod SSD disk přináší. V dnešním článku si tedy povíme něco o novém typu pevných disků. Jako první, opravdu velký rozdíl, přináší SSD disk v tom že, na rozdíl od standartních pevných disků, které asi většina máte doma, neobsahuje žádné mechanické části. Z čehož vyplívá jak nižší spotřeba energie, tak i větší životnost. Myšlenka SSD disku vznikla z důvodu, aby nahradili dnešní velice používané standartní pevné disky používající SATA a ATA připojení. Další výhodou SSD disku je i mnohonásobně větší přenosová rychlost a to až 10x více než u standartních disků, což je opravdu působivé. Jako bonus jsou, také velice tiché což není od věci. Po prvé byly SSD disky nasazovány nejvíce u netbooků a PDA, později i v noteboocích. V nynější době jsou ale standardně v každém ultrabooku a přesouvají se pomalu i do stolních sestav. Samozřejmě jako každá věc i SSD disky mají některé své nevýhody. Flash paměť SSD disků má mnohem menší životnost než normální disky. Samozřejmě že u dražších SSD má flash paměť větší životnost. Záleží na architektuře použitých čipů (SLC, MLC). Druhá nevýhoda je to že se operační systémy k SSD diskům chovají stejně jako k normálním diskům a tak se nevyužívá plně výkonost těchto strojů. Jako další a velice velká nevýhoda je cena. SSD disky se stále pohybují na opravdu vysokých cenách. Dejme si příklad v této tabulce:

Standartní pevný disk Western Digital RE4 1000GB

Hmotnost

730g

Kapacita

1000GB

Formát

3,5´´

Vyrovnávací paměť

64MB

Rychlost čtení

300MB/s

Cena

2700Kč


SSD Kingston HyperX 3K SSD 120GB

Hmotnost

97g

Kapacita

120GB

Formát

2,5´´

Vyrovnávací paměť

---

Rychlost čtení

510MB/s

Cena

2800Kč

Na názorné tabulce můžeme vidět, že starší typ pevného disku má sice větší uložiště ale je 7x těžší a skoro jednou tolik pomalejší než SSD disk. Ale zase upřímně, kdo řeší váhu disku, když je v počítači. Takže je to pouze na vlastním rozhodnutí zda si radši koupíte SSD disk který je lehčí, rychlejší ale má menší uložiště a je značně dražší nebo si koupíte starší typ pevného disku, který má větší uložiště ale zase je pomalejší. Myslím si, že SSD disk je dobrá věc ale za tuto cenu je ještě nemá cenu kupovat. Takže si je takticky výhodnější si ještě nějaký ten rok počkat a až poté si koupit nějaký model SSD disku. Nyní je lepší zůstat u standartních modelů. Alespoň já u nich určitě zůstanu! V tabulce byly, použity disky střední třídy, samozřejmě že SSD disky mají i větší uložiště ale ceny poté přesahují i 10tisíc a mohou se dotýkat dokonce i 30tisíc korun.

(údaje v tabulce – zdroj – Alza.cz)


Vložte komentář k článku

Aramisproč není uveden datum článku? Může být dost starý a při překotném vývoji cen třeba dnes již neaktuální.
MartinPo třech letech proozu jako systémový disk odešel do věčných lovišť, byl jsem s ním spokojen maximálně. Po dnešní zkušenosti jedno velké negativum: když klekne tak totálně bez varování a není šance zněj dostat jakékoliv data tak jako z klasického HDD.

Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět