Skládáme počítač VII. - Pevný disk

Počítač už máme téměř kompletní, tak dnes doplníme poslední komponentu, která je prakticky nezbytná pro chod PC. Sice není vyloženě nutná, ale aby jste měli na co nainstalovat operační systém či ukládat data, tak je nezbytná. Ano, jedná se o pevný disk neboli HDD.

Aktuálně se nejvíce používaji pevné disky s rozhraním SATA a IDE. Sata jsou novější IDE starší. Zkontrolujte si, které rozhraní podporuje vaše základní deska. Většinou by ale měly podporovat oba druhy. Dále se dělí podle napájení buď taktéž sata nebo molex.

Dále se pevné disky dělí na 2,5“ a 3,5“ (2,5 palcové a 3,5 palcové). 2,5“ se používají většinou v noteboocích, jelikož jsou menší a mají nižší spotřebu, ale jsou i dražší. Ale nic nebrání tomu, je používat v běžném stolním počítači.

Nyní prodávané HDD, které se dají pořídit za solidní cenu, pracují tak, že data se ukládají ve stopách na magnetickou plochu diskové plotny. Tyto disky máte většina z Vás v PC. Pokud nemáte tento, tak máte pravděpodobně novější SSD disk (ikdyž spíše máte SSD disk i normální HDD). SSD disky jsou totiž extrémně drahé, ale i extrémně rychlé. Proto se SSD disky kupují zatím s malou kapacitou, na ně si uživatel nainstaluje operační systém a na obyčejný pevný disk uživatel ukládá ostatní data.

Pevný disk Pevný disk

Do testovací sestavy jsem vybral 3,5“ 200 GB pevný disk se SATA připojením. Pro počítač, na který si uložíte pár filmů atp. Bych doporučil alespoň 100GB HDD. Samozřejmě čím více tím lépe. Teď už jen zbývá zapojit kabely ze skříně do základovky, připojit napájeíc kabel a můžete jít instalovat operační systém z flash disku, pokud chcete instalovat operační systém z CD či DVD, tak ještě pár dílů vydržte.


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět