Skládáme počítač VI. - ATX zdroj

Dnes v krátkém návodu vybereme ATX zdroj do počítače. Předně je to základní návod, takže všichni, co se ve zdrojích alespoň trochu vyznáte tento návod ignorujte.

Výběr zdroje se odvíjí od spotřeby celého počítače. Spotřeba běžného kacelářského počítače s dvoujádrovým procesorem se pohybuje v běžné zátěži 100 W (měřil jsem wattmetrem u více počítačů, takže to mám ověřené), v maximálním zatížení kolem 150 W občas i více. Proto musíme vybírat zdroj s vyšším příkonem. Většinou se účinost zdroje pohybuje kolem 70% - 85%. Proto je dobré vybrat pro takovýto počítač (sestava, kterou skládám je ideálním přkladem) přibližně 350W zdroj. Stačilo by i méně, mohlo by být i více, ale myslím, že 350 W je ideální. Dalé také je dobré vybrat značkový zdroj, jelikož levné nekvalitní zdroje nejenže nemusí mít, tak velkou účinost, ale mohou i poškodit komponenty v počítači. Jaké jsou kvalitní zdroje se můžete dočíst na různých fórech, kde sami uživatelé píšou svoje zkušenosti s jejich vlastními zdroji.

Zdroj Zdroj Zdroj

Při nákupu zdroje se také dívejte na to, kolik z něj jde napájecích kabelů a jaké to jsou. Většinou bývají a měly by být: MOLEX, SATA, napájení procesoru, 6 pin ke grafické kartě. Základem je MOLEX, na něj už se dají nakoupit různé redukce. Ale je lepší nakoupit už zdroj i se sata, 6 pin atp. Svědčí to přinejmenším o tom, že zdroj patří k nověji vyráběným a není to žádný strarý krám.

I přesto, co jsem napsal, jsem zakoupil do testovací sestavy zdroj Eurocase 350 W, který patří k nekvalitním zdrojům. Ale zatím jsem si na něj nemusel stěžovat. Pravděpodobně to je tím, že spotřeba počítače je opravdu maximálně 110 W a zdroj je 350 W. Nakonec bych vám chtěl doporučit, zdroje kupujte pokud možno nové, nebo od známých, kde máte jistotu, že dobře fungují. Také se vám může totiž stát, že koupíte použitý zdroj a při zapojení do počítače si tím odpálíte všechny komponenty.Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět