Skládáme počítač V. - Grafická karta

Grafické karty se standartně dělají do dvou slotů. Starší slot od něhož se už pomalu ustupuje AGP a novější slot PCI-E. Existují různé verze těchto slotů, ale to jenom zvyšuje rychlost přenosu dat a tímto se nemusíme zabývat. Věřte, že když budete mít grafiku AGP 4x a dáte ji do základní desky se slotem AGP 8x, tak vám pojede. To stejné platí i naopak. Vyjímečně existují grafiky i do jiných slotů (např. PCI), ale o tom raději nebudeme ani mluvit a zásadně si takovouto grafiku nekupujte.

Grafická karta ASUS (zepředu) Grafická karta ASUS (zezadu) Grafická karta ASUS v základovce Před nákupem grafiky si musíte stanovit k čemu budete počítač používat. Pokud pouze jako kancelářský, tak si vystačíte s integrovanou grafikou, popř. s alespoň 128 MB grafikou ať už do slotu PCI-E či AGP. Pokud však plánujete hrát na počítači nějaké náročnější hry či provádět operace náročné na grafickou kartu, pak už je výběr složitější.

Předně grafické karty do slotu PCI-E se vyrábí s pamětí DDR1, DDR2, GDDR3, GDDR4 a GDDR5. Čím vyšší verze, tím výkonější grafická karta bude.

Dále je dobré si ověřit, jaký má grafická karta výstup na monitor. Většinou to bývá VGA a většina monitorů má VGA kabel, pokud má grafická karta či jiný monitor jiný výstup, je nutné dokoupit redukci. Ale to není nic tragického. Jedná se o investici cca 50 Kč.

Do sestavy jsem zakoupil grafickou kartu do slotu PCI-E Asus 1600PRO s pasivním chladičem. Jedná se o grafickou kartu s DDR pamětí o velikosti 256 MB. Není to žádná velká sláva, dají se na ní rozjet nějaké starší hry, ale nic novějšího se na ní hrát nedá. Výhodou je, že má pasivní chladič, tudíž je absolutně tichá. To je pro dnešek asi vše.

Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět