Skládáme počítač III. - Kupujeme základní desku

Minule jsme vybrali procesor, tak dnes seženeme základní desku, tak aby podporovala daný procesor. Z minula máme vybraný procesor AMD ATHLON X2 4400+. Tento procesor má socket AM2. Proto nás budou zajímat základní desky se socketem AM2 případně AM2+. Výhodou AM2+ oproti AM2 je, že někdy podporuje i novější procesory se socketem AM3. Tudíž pokud budeme případně plánovat další upgrade v budoucnu, tak je lépe pořídit základovou AM2+ (uváděno jen pro tento konkrétní procesor, pokud budete mít jiný procesor, tak volte jinou základní desku). Je dobré si ověřit kompatibilitu procesoru se základovou na stránkách výrobce základní desky. Vždy tam jsou uvedeny všechny procesory, které základní deska podporuje.

Někdy jsou vydány nové biosy, takže po flashnutí nových biosů, vám bude základovka podporovat daleko více programů. Jenom abych uvedl, bios je základní program uložený v základní desce, který se načte jako první a poté spouští operační systém počítače. Dalším základním kritériem základní desky je kolik má paměťových slotů, jaké typy RAM pamětí podporuje a jakou maximální velikost RAM paměti podporuje. (Pokud budete mít 32 bitový OS, tak je maximální velikost 3GB RAM, aby jste mohli využívat větší velikost, musíte mít 64 bitový systém a musí vám to základovka podporovat!). Vše se opět dá zjistil na stránkách výrobce základní desky. Důležité také je, aby Vaše základní deska měla sata konektory. Ty slouží pro připojení pevných disků a mechanik. Používají se i starší IDE rozhraní, taktéž pro pevné disky a mechaniky, ale jsou pomalejší. Sata konektory jsou velmi důležité. (používají se od roku 2000, takže jsou ve většině starších základních desek, v novějších jsou ve všech).

V základní desce může být taktéž integrovaná grafická karta. Pokud neplánujete hrát na počítači hry, případně spouštět programy náročné na grafiku, popř. budete hrát starší hry, nenáročné na grafiku, tak si vystačíte i s integrovanou grafickou kartou. Pokud ne, tak je důležité aby základní deska měla sloty na grafickou kartu. Starší základovou slot AGP, novější PCI-E – čím vyšší řady tím lépe, aktuálně PCI-E x16.

Dále se používají PCI sloty, do nich můžete zakoupit různé přídavné karty, např. wifi kartu, firewire kartu a spoustu dalších karet.

Do testovací sestavy jsem zakoupil základní desku MSI K9N6PGM2-V2 opět z aukra za 250 Kč. Základní deska má socket AM2+, 2 DDR2 RAM sloty, maximum 8GB RAM, integrovanou 256MB grafiku, PCI-E slot a sata konektory a 2 PCI sloty.

Základní deska MSI K9N6PGM2-V2

Základní deska MSI K9N6PGM2-V2 s procesorem AMD ATHLON X2 4400+Procesor do základní desky nasadíme tak, že uvolníme páčku na základní desce, poté procesor jednoduše nasadíme (na základovce a na procesoru jsou vyznačené trojúhelníkem strany, které do sebe zapadají, pozor aby jste nezničili piny procesoru!), a opět páčkou zajistíme.

Nakonec nasadíme chladič procesoru, zajistíme ho a připojíme k napájení.Základní deska MSI K9N6PGM2-V2 s procesorem AMD ATHLON X2 4400+ a chladičem


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět