Skládáme počítač II. - Výběr procesoru

V tomto díle jsem se rozhodl Vám pomoci s výběrem první komponenty do Vašeho počítače. Dnes budeme vybírat procesor. Doufám, že jste si po předchozím díle ujasnili, váš rozpočet na stavbu počítače a také, zda chcete zariskovat a nakupovat použité komponenty či nakupovat nové komponenty. Pokud si už PC budete skládat, tak skládejte alespoň dvoujádrový, úplně obyčejné jednojádrové počítače nemusíte skládat ale můžete koupit za pár babek na každém inzertním serveru. Samozřejmě můžete zakoupit i dvou a více jádrové, ale vy se přece chcete naučit skládat počítač, a také aby už něco uměl když mu už věnujete nějaký čas.

Běžný dvoujádrový počítač z použitých komponentů se dá postavit za cca 1500 Kč. Z nových je to už cena o něco vyšší, ale zase máte jistotu záruky.

Prvně budeme tedy vybírat procesor. Musíte se rozhodnout, zda budete chtít procesor od firmy AMD či od firmy INTEL. Výhoda AMD procesoru je cena. Použité slušnější dvoujádro od AMD se dá sehnat za 500 Kč, od Intelu alespoň za 700 Kč, ale zase dosahuje lepších výkonů. Pokud budete kupovat nové procesory, tak ceny jsou cca dvakrát vyšší. Procesory většinou nejsou moc poruchové, proto bych se nebál zakoupit použitý. Pro příklad já jsem do ukázkové sestavy zakoupil dvoujádrový procesor AMD 64 X2 4800+ o frekvenci 2,6 GHZ. Samozřejmě jsem ho zakoupil použitý za cca 400 Kč.Procesor AMD ATHLON X2 s chladičemNuté je k procesoru zakoupit také chladič. Chladič musí být na stejný socket jako procesor. Mezi chladič a procesor je třeba nanést teplovodivou pastu, kvůli tomu aby bylo teplo z procesoru lépe odváděno do chladiče. Pro vyzkoušení sestavy tam sice teplovodivá pasta není nutná, ale pro běžný provoz je nezbytná!

A jaké jsou důležité parametry pro výběr procesoru? Předně počet jader, poté frekvence (čím vyšší tím lepší) a poté patice. Patice tohoto procesoru je AM2. Podle patice musíte koupit základní desku. Někdo nakupuje prvně základní desku a pak až procesor, ale to je na Vás. O výběru základové desky v dalším díle.Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět