Programovací jazyk PHP

PHP, zkratka je PHP: Hypertext Preprocessor, je skriptovací a programovací jazyk k vytváření dynamických a komplexnějších webových stránek a aplikací, přednostně ve formátech HTML, XHTML, nebo WML. Tento programovací a skriptovací jazyk vznikl v roce 1995 a vytvořil ho Rasmus Lerdorf. Nyní se PHP ještě vyvíjí a updatuje společností The PHP Group, většinou se jedná o opravu malých chyb. PHP má hlavní výhodu v tom, že je multiplatformní, to znamená, že může fungovat na více OS. PHP také podporuje řadu knihoven pro různé typy funkcí a aplikací, např. Zpracování textu a grafiky, práci se soubory, nebo přístup k databázovým systémům jako je např. MySQL. Podporuje i různé protokoly kromě HTML podporuje také např. SMTP, SNMP, FTP, IMAP, POP3, nebo LDAP.

PHP je nejznámější a nejpoužívanější skriptovací jazyk pro web. Programování php je populární díky široké zásobě funkcí, jednoduchosti v programování a kompatibilitou s více OS. Jedna z hodně používaných kombinací s PHP je např. LAMP, což je kombinace programování na Linuxu, Apache, MySQL a PHP, někdy se používají i dodatečné skriptovací jazyky jako je Perl nebo Python. PHP je používáno i v nejznámějších projektech jako je Wikimedia, Wordpress (CMS, redakční systém) a další.

PHP se může využít různými způsoby, např. pro webové stránky s databází, nebo zpracování textu, grafiky a jiného obsahu weby, nebo také vytváření formulářů a jejich následné odesílání a případné třídění do MySQL databáze. Nejčastější použití PHP je právě v kombinaci s jinými jazyky. HTML a CSS a jejich integrování do PHP není špatné, ale získáte z PHP méně, než například integrováním MySQL, nebo různých funkcí, jako jsou formuláře, registrace, shoutboardy, chaty, komentáře, dialogová okna.

PHP je určený pro komplexnější weby a pro design není přednostně určený, je to skriptovací jazyk, který je nejlepší zkombinovat s jinými jazyky a systémy.


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět