Převod videa z VHS na DVD

Převod videa z VHS na DVD

Jelikož jsem nedávno zjistil, že některé VHS s rodinnými záběry jsou zničehonic poškozené, tak nastala otázka jak zachránit zbývající záběry. Nastalo hned několik možností, jako první mě napadlo nechat si to udělat od profesionálů, ale našel jsem průměrnou cenu 2 Kč/1 minutu plus nějaké přemrštěné poplatky za vypálení DVD. Poté jsem se rozhodl, že si to převedu z VHS na DVD sám.

Našel jsem opět několik možností jak to udělat, buď pomocí DVD rekordéru nebo pomocí PC. Bohužel DVD rekordér nevlastním a finanční rozpočet nebyl dostačující na nákup nového. Tak jsem se rozhodl, že to zvládnu pomocí PC, teda abych byl přesnější pomocí TV karty v PC, videopřehrávače, propojovacích kabelů a nějakého softwaru.

TV karta se dá sehnat od několika stovek, použitá dokonce kolem sta korun, či i levněji. Vložení do PC skříně, není žádný velký problém, ale pokud jste to nikdy nedělali, tak si na to raději pozvěte někoho, kdo už to někdy dělal. Po vložení TV karty do PC nainstalujte potřebné ovladače TV karty. Standardně by měly být dodávány při nákupu nové TV karty na přiloženém CD, pokud máte použitou TV kartu bez CD s ovladači, tak jé můžete stáhnout na internetu. Stačí si to vyhledat na googlu. TV karta by měla mít konektor composite video. To je žlutý cinch. Dále tímto kabelem povedete obraz. Zvuk povedeme do zvukové karty.

Po nainstalování ovladačů propojíme videopřehrávač přes kabely s PC. Můžete to mít propojené různými způsoby. Záleží jaké máte výstupy z videopřehrávače. Já mám pouze SCART kabel, takže popíšu pouze tento způsob. Do video přehrávače zapojíme scart kabel s redukcí na cinch kabely. Do redukce zapojíme composite kabel a druhý konec zapojíme do TV karty. Dále nám v redukci zůstali volná červená a bílá zdířka. Tam zapojíme audio kabely s následnou redukcí 3.5 mm jack, ten zapojte do zvukové karty.

Dále v PC spustíme software na zachytávání obrazu z videopřehrávače. Operační systémy windows jsou standardně vybaveny programem Windows Movie Maker, který k amatérskému použití postačí. Pokud chcete něco profesionálěnjšího, tak mohu doporučit program IUVCR nebo Ulead Video Studio. Nicméně já zde uvedu pouze návod na Windows Movie Maker.

windows movie maker A konečně po dlouhé přípravě jdeme na samotné převádění videa z VHS na DVD. Spustíme program, dáme digitalizovat z video zařízení


nastavení zachytáváníDále vybereme TV kartu, nebo jedinou možnost, která se nám nabízí. Dále vybereme zdroj vstupu zvuku – mikrofon, a zdroj vstupu videa - kompozitní, dále klikněme na tlačítko konfigurovat.konfigurování zařízení V dialogovém okně, které se nám zobrazí zvolíme nastavení kamery. Poté provedeme následující krok a pak se vrátíme k nastavení videa.PAL_B V kartě dekodér videa vybereme v možnosti standart pro video PAL_B. Poté nabídku zavřeme.
velikost výstupu Poté otevřete kartu nastavení videa. Tam zvolíme velikost výstupu. Snažíme se najít co největší velikost, ale tak abychom zachovali poměr stran. Já zvolil měl původní velikost 356x288, tak jsem to vynásobil dvěmi a zvolil jsem velikost výstupu 704x576. Pak stiskněte OK, zavřít a nakonec další.
kam uložit Vybereme kam chceme záznam z TV karty uložit, poté stikněte opět další.
video ve vysoké kvalitě Zde vyberte video ve vysoké kvalitě.

digitalizace vhs Teď vložíme VHS do videopřehrávače a spustíme kazetu. V náhledu by se mělo zobrazit video z VHS. Poté klikneme na spustit digitalizaci. Až budeme chtít skončit s digitalizací tak dáme zastavit digitalizaci. Vybereme si jestli chceme vytvořit klipy po dokončení průvodce (hodí se to zejména tehdy, pokud chceme video dále upravovat) a dáme dokončit. (dokončování může trvat desítky minut až i několik hodin) Tím je digitalizace hotová.úprava klipů Pak klipy označíte a přetáhnete je do spodní lišty. Tím je připravíte k finálnímu uložení klipu. Nemusíte je tam vkládat všechny, stačí pouze ty, z kterých chcete vytvořit film.
uložení Opět vyberte místo, kam budete chtít film uložit. A pokračujte tlačítkem další.


tvorba filmu Na další stránce stiskněte opět další a film se začne ukládat. Tato operace může trvat i několik hodin, záleží na době filmu. Pokud je pro vás tento návod užitečný podpořte nás prosím na facebooku a google +. Přeji vám přijemné sledování zachráněných rodiných záběrů.

Vložte komentář k článku

TomášPřevedu Vaše staré VHS do digitální podoby, příp. vypálím na DVD. Cena od 0,5 Kč za minutu záznamu. Kontaktovat mě můžete na mail tmvitek@gmail.com. Faktura samozřejmostí!
Jiří FujeraZdravím měl bych zájem o digitalizaci pár filmů co máme ještě na véháeskách .al chtěl bych to dát na flash disk,abych mohl s filmy ještě manipulovat.Napište jak ty kazety poslat jsem z okresu Kladno.Poslal bych i flash disk
JanDoporučuji http://www.video.ji.cz/ - převádí všechno a převedou i na flash. Cenově srovnatelné s jinými firmami, ale v základní cenové nabídce je již dle požadavků sestříhání a vystříhání případných špatných tenchických záběrů (u mě to byly šedé rámečky). Navíc moc příjemný pán a skvělé jednání. Zakázka zpracována velmi rychle (do druhého dne od přijetí zásilky). Co jsem koukal na jiné firmy, tak za tyto služby co mi dělali bych jinde zaplatil většinou přes 1000,- Kč, tito mi to nabídli nejlevněji.
JanJeště doplním, že jsem platil 300,- Kč. Jinde chtěli přes 1000,- Kč.
Honzawww.myfilm.cz
JardaDěkuji moc za super popis,přesně takhle jsem to potřeboval vysvětlit.Díky.

Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět