Představení SSD disku a základní informace o něm

Určitě už jste slyšeli, popř. někde viděli prodávat SSD disk. Název SSD disk vznikl ze zkratky Solid-state drive. Určitě vás zarazila jeho velká cena, ale vyplatí se i přesto koupit?

Tyto disky fungují, trochu jinak než pevné disky, ale nechci to rozebírat, jelikož sám tomu až moc dobře nerozumím a většina z vás by to pochopila ještě méně než já (pokud by někdo chtěl napsat článek o rozdílech fungování SSD disků a pevných disků, tak se mi ozvěte alespoň do komentářů). SSD disk má několik velkých záporů, ale i několik velkých kladů. Jako prvně uvedu všechny klady, které o SSD discích vím.

Předně velmi rychlá přístupová doba. O mnoho rychlejší než přístupová doba pevných disků! Pokud na SSD disk nainstalujete operační systém, tak se můžete těšit velmi rychlému spouštění systému a bleskovému spouštění programů z disku. Další výhodou je velmi nízká spotřeba. Udává se, že v povozu odebírá 2 W a v režimu spánku 0,2 W. Přičemž u běžného pevného disku se uvádí spotřeba někde kolem 10 W. Díky malému odběru elektrické energie se vůbec nezahřívá. Díky malé spotřebě se tento disk nejvíce hodí do notebooku. Jednak tím zrychlíte start operačního systému, dále tím prodloužíte dobu bez nabíjení a nakonec tím notebook i ztišíte, jelikož větrák bude muset chladit daleko méně.

SSD disk

A teď k nevýhodám. Nevýhodu to má především jen jednu a to je vysoká pořizovací cena. Dá se pořídit cca 60 GB za 1500 Kč a to je opravdu dost. Navíc se zatím nevyrábí žádné s velkou kapacitou. Vždyť za 1500 Kč se dá pořídit obyčejný HDD o kapacitě 500 GB! Ale pokud na SSD disk budete instalovat pouze operační nystém a programy a pořídíte si externí HDD či druhý HDD do PC či notebooku kam si budete ukládat ostatní data, tak kapacita nebude tak velký problém. Další problém je údajně omezený počet zápisů. Životnost by měla být kratší než u ostatních HDD, ale zase opět záleží na ceně SSD disku. Čím dražší, tím delší životnost. Nakonec dalším problémem je údajně čím mdelší doba provozu SSD disku, tím bude pracovat pomaleji. Opět nechci vysvětlovat čím je to způsobeno. Tak jen jak tento problém vyřešit. Kupujte SSD disk, který má funkci TRIM. Pokud jste nakoupily bez této funkce, tak stačí aktualizovat firmware. Nakonec tento příkaz musíte nastavit i v operačním systému. Windows toto umí od operačního systému WINDOWS 7 a Linuxové jádro to umí od verze 2.6.33.

To je asi vše, co jsem chtěl o zázračných SSD discích napsat. Pokud s nimi máte nějaké zkušenosti určitě neváhejte a podělte se o ně s námi alespoň v komentářích.


Vložte komentář k článku

Aramis...a zase chybí datum článku.

Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět