Nový operační systém windows 8

MÁTE NOVÁ W8KNA?

Společnost Microsoft již brzy přijde s novými windows, s označením Windows 8. Oplatí se investovat do nového systému,nebo si zanechat stávající? Zvládne tento nový systém i obyčejný laik a je systém použitelný i na starých počítačích?Na tyto otázky se budem snažit odpovědět.

Nákup:

Pokud plánujete od podzimu roku 2012 kupovat nový pc či tablet, nemáte jinou volbu a Windows 8 bude na vámi zvoleném zařízení pravděpodobně nainstalován, pokud si ovšem nezvolíte zařízení s operačním systémem Android či IOs od Apple.

Jestliže máte v plánu zakoupit licencovanou verzi Windows 8,udělejte tak maximálně do28.2.2013.Proč? Poněvadž,pokud máte na svém pc Windows xp, Windows 7,či jiný,kromě edice starter,výjde vás nová Windows na 1.000kč. Ovšem ty si musíte stáhnout ze stránek microsoftu jako Iso soubor a nechat nahrát na flash disk či vypálit. Doporučuji verzi Pro,ta umožnuje např přenést celý systém na flash disk a pracovat s nim na jakémkoliv pc.Verze vypálená na cd vás výjde zbytečně draho, cirka na 1600kč když započítám poštovné z Usa,clo,poplatky a podobně.Ale i tak je to o 60% levnějí něž se nyní prodávají Windos 7, či jiná Windows dřívějších verzí.

Proč tak levně, čeho se Microsoft tak bojí?

Odpověd zní: Jde o absolutně jiný styl systému než jste byli zvyklí.

Instalace:

Instalace probíhá velice jednoduše.Vzpomenete-li si jak dlouho trvalo instalace Windows Xp,a víte o kolik procent méně trvalo systému Windows 7 nainstalovat,Osmičky instalaci zvládají velmi bravurně.Instalace je rychlejší,jednodušší s méně restarty.I kdyby jste měli počítač s 1 giga ram a procesorem P4,instalace trvá se vším všudy zhruba 34minut.Na běžných dnešních sestavách instalace proběhne během 16 minut.

První seznámení.

Nebudem si všímat úvodního loga,je jedno,zda-li se objevují pobíhajíci kuličky nebo rotující kolečko,první co nás zaujme je odemykací obrazovka.

V dřívějších Windows jste tuto obrazovku viděli pouze tehdy,jestliže jste měli účet zabezpečený heslem,či jste měli na svém zařízení více účtů.Nyní je tato obrazovka pro všechny.

Proč:

Microsoft dává tímto možnost všem se přihlásit pomocí Internetového účtu, tedy vaší emailové adresy, vašeho účtu u Windows Live a podobně.Již dříve bylo avizováno že nová Windows budou více spjatá s internetovými účty.

Nemám internet,co ted?

Nevadí, jednoduše pokud jste si nezvolili heslo, stačí tlačítkem myší přihlašovací obrazovku zespodu nahoru odsunout, tak jako kdyby jste vytahovali roletu a je pryč.Jestliže máte zvolené heslo, musíte je zadat. Při zadávání se nezobrazují znaky, stačí kliknout na ikonu oka a je heslo zobrazeno. Zkoušeli jsme odsunout odemykací obrazovku touchpadem na noteboocich a jde velmi složitě.Výborně se odemýká na dotykových obrazovkách.

Metro

Již jste zvládli první změnu a už vás čeká další šok! Metro. Co to je? Jde o nabídku start rozloženou na celé obrazovce. Dřívější ikonka start vlevo dole prostě přestala existovat a vertikální sloupec se změnil v dlaždice, jako kdyby si v Redmontu řekli, odteďka budem dláždit. Jde o tzv dlaždice, které jsou přímo uspůsobené dotykovým obrazovkám. Programy a aplikace v metru jdou přesunovat z místa na místo, ale jen podle předem určených kritérií, nelze měnit barvu či styl ikon a podobně. Práce v metru je velmi rychlá i na mnohem starých zařízeních.

Nemám dotykovou obrazovku

Nevadí. Pracovat v metru, tedy,start nabídce můžete i s myší. Práce je to velmi jednoduchá, aplikace a programy jsou velice přehledně zobrazeny. Pokud jste byli zvykli si tvořit složky v nabídce start a v nich ukládat jednotlivé programy či soubory, nebo do nabídky start vkládat nové a nové programy, bude metro pro vás nepřehledné a nesrozumitelné.

Doporučujeme do metra dávat programy, které nejčastěji používáte a ke kterým chcete mít nejrychlejší přístup.

Obrazovka a metro.

Jestliže bylo v dřívějších verzích Windows důležité jaký máte výkonný počítač, zejména množství operační paměti, či rychlost procesoru, ve windows 8 toto nehraje roli. Testovali jsme operační systém na sestavách s P4,500Mb operační paměti, tak i na netbooku s procesorem Atom a paměti 1giga,i na sestavě s dvoujádrovým procesorem od Intelu a 4giga operační paměti, a všechny tyto sestavy windows zvládaly. Samozřejmně, že čím lepší sestava, tím více možnosti.

Dnes je důležitá velikost obrazovky. Pokud nemáte minimální rozlišejí obrazovky 1360 x 760 poté vám některé aplikace nemusí v metru běžet. Upravit rozlišení obrazovky můžete změnit v ovládacích panelech. Jestliže máte netbook, tedy malý noťas, požadované rozlišení může býti oříšek. Poté doporučujeme pokud máte další monitor nebo televizi s možností VGA vstupu, zakoupit si příslušný kabel a pc s televizí propojit.

Kde je Plocha?

Plochu zobrazíte kliknutím na dlaždici s názvem Plocha, taktéž ji poznáte podle toho, že je na ni zobrazena tapeta, kterou jste si zvolili.

Kde mám zas ten start?

Jak už jsme se zmínili, start zmizel, místo toho je METRO. Fakticky ikonu start nevidíte, ale stačí zajet myší do levého dolního rohu a vyjede koupelnová verze nabídky start - metro.Nebo můžete zmáčknout na svém pc tlačítko start, tj tlačítko s grafickým symbolem oken a dostanete se do nabídky start-metra.

V podstatě je ovládaní windows 8 uspůsobeno dotyky a klávesovými zkratkami.

Pokračování příště...

Příště se podíváme na průzkumník windows,na nové gafické stylizování windows,na to,co má  windows společného s office a taky na řešení havarijních případů.

JIŽ BRZY!!


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět