Mobilní zařízení

Mobilní zařízení

Filozofie mobilních zařízení a jejich funkce, které lidé potřebují.

Mobilní zařízení, ať už jsou to mobilní telefony, notebooky, tablety, hybridy, PDA, nebo jiná mobilní zařízení využívá dnes mnoho lidí. Mobilní telefon vlastní téměř každý a spousta lidí je na tomto mobilním zařízení závislá. Každý rok vymýšlí výrobci nové technologie, zařízení, design tak, aby zvýšili prodejnost jejich výrobku. Novinky jsou např. Ultrabooky, což jsou vlastně notebooky s certifikací Ultrabook™ danou podmínkami společnosti Intel. Hybridní PC, které se dá využít jako notebook i tablet, nebo např. All in One PC. Výrobci se snaží neustále vymýšlet nové mobilní a počítačová zařízení, které by lidé využívali. Výrobci se dnes především zaměřují na kompaktnost, funkce, multifunkční využití a vzhled. Otázka však zní, která mobilní zařízení se skutečně využijí? Která zařízení jsou praktická a co je jen ztrátou peněz? Pravda je, že záleží na hodně věcech a každé pořádné zařízení samozřejmě má své využití. Další dost diskutované téma, co se mobilních zařízení týče, je např. společnost Apple. Je Apple jen značkou, která žere hodně peněz, anebo je to skutečně značka, na kterou se lidé mohou spolehnout. Pravda je, že např. Apple iPhone 5S a většina zařízení od Applu má velice hezký design a na iOS a MAC existuje řada exklusivních aplikací, které např. na Androidu nenajdeme. Značka Apple je ale poměrně drahá a za funkce jejich výrobku si lidé sáhnou hluboko do peněženky. Poslední dobou např. společnost Samsung dohání Apple se svými smartphony řady Galaxy S, které měli velkou úspěšnost v prodeji. Pokud se však zákazník chce rozhodnout, který smartphone si vybere, je to jen na něm. Avšak často je velice těžké se rozhodnout. Nejdůležitější u výběru je, si uvědomit použití smartphonu např. které funkce a aplikace budeme používat a které zase ne. Určitě není dobré být „fandou“ jedné značky a kupovat pouze výrobky od stejné firmy, když jsou k mání podobné produkty za třeba nižší ceny.

V poslední době se největší mobilní značkou stává Samsung. Tato rychle rostoucí firma každý rok vydá mnoho špičkových telefonů, které doslova zaplaví trh. Například Samsung Galaxy S4 se stal nejprodávanějším mobilním telefonem roku 2013. Ani na phablety se nesmí zapomínat, a proto zde máme třeba Samsung Galaxy Note 3 - zařízení na mezi tabletu a mobilu.

Dalším hojně využívaným mobilním zařízením, kromě smartphonů a telefonů, jsou tablety. Existuje řada tabletů od řady výrobců. Většina tabletů funguje většinou na čtyřech operačních systémech. První je iOS od Applu, druhý je Android od Googlu, třetí a čtvrtý je Windows 7 a Windows 8 od Microsoftu. Opět záleží na vlastní preferenci. Nejdůležitější je asi kompatibilita, praktičnost a funkce. Tyto parametry splňují tablety s operačními systémy Windows 7 a Windows 8. Tyto zařízení mají kompatibilitu podobnou netbookům a tudíž mají i široké využití jako je např. Bussiness, studium, nebo jen soukromé využití. U těchto tabletů není výjimkou čtečka karet, USB port, Mini USB port nebo např. HDMI. Jediná nevýhoda Windows tabletů je jejich cena, která je zpravidla vyšší než např. u tabletů s Androidem.

Dalším mobilním kompromisem jsou například tzv. Hybridy. Tyto hybridy fungují jako netbooky a dotykový display se dá vyndat a použít jako tablet. Poslední dobou se tyto hybridy dostávají na trh a stále více a více lidí je využívá, protože mají možnosti, které může poskytovat jak tablet, tak netbook. Pravda je, že výkonnostně jsou pomalejší, než klasické netbooky, ale výrobci neustále inovují technologie a komponenty, ovšem za značný finanční příplatek.

Ovšem jedno z nejpoužívanějších mobilních zařízení je Notebook. Není notebook jako notebook. Dnes již existuje spousta subkategorií a certifikací. Např. Netbooky, Ultrabooky™, Mininotebooky, atd.

Notebooky jsou využívány hlavně díky vysokému výkonu a kompatibilitě, která se velice podobá klasickému stolnímu PC. Notebooky sice nejsou tak kompaktní, ale lidé většinou používají mobilní zařízení na stole, a tam není kompaktnost tak důležitá. Notebooků je celá řada a hojně je využívají jak Bussinessmani, tak např. hráči počítačových her. Zákazník si tedy ze široké škály notebooků může vybrat notebook, který splňuje parametry na konkrétní použití a může si vybrat i z různých cenových kategorií. Notebooky se samozřejmě vyrábí stále lehčí a kompaktnější, tyto parametry však omezují komponenty, především procesor, který musí výrobci zmenšit, a ten pak nemůže mít tak velký výkon jako procesor, který nehledí na kompaktnost. Výkonné a kompaktní procesory vyrábí např. Intel, ale tyto procesory jsou velice drahé a tak si zákazníci musí hodně připlatit. Pokud jste hráč počítačových her, tak doporučujeme koupit si notebook, který má procesor Intel nové generace a mobilní grafickou kartu od AMD nebo Nvidie. Intel sice dělá výkonné procesory, ale grafické čipy dělá AMD a Nvidie zpravidla výkonnější, přitom se to na ceně projeví jen nepatrně. Intel a AMD plánují na rok 2013 nové procesorové řady, APU a grafické mobilní karty s novými architekturami do notebooků, a tak by nebylo od věci si počkat na nové procesory, které umožní vyšší výkon notebooku, popřípadě sníží jeho spotřebu, což se hodí pro dlouhý provoz notebooku na baterii.

Tablet PC je poněkud méně populární, ovšem má i své využití. Má dotykový monitor a je kompaktnější než klasické stolní PC, ovšem je určeno pouze na převoz a dlouhodobější použití, protože je na přepravu trochu velký a těžký.

Porovnávat mobilní zařízení je velice těžké. Jednak jich je celá řada a za další je porovnávání velice spekulativní, protože u každého mobilního záleží především na využití. Existuje spousta zpráv a recenzí novinek ze světa mobilních zařízení, ale rozhodnutí záleží na zákazníkovi. V tabulkách jsou popisovány výhody a nevýhody různých mobilních zařízení a jejich nejčastější, popř. nejlepší využití.

PC zařízení

Notebooky

Tablety

Hybridy

Tablet PC

Kompaktnost

X

Multifunkčnost

X

Výkon

X

X

Kompatibilita

Popularita

X

X

Cena

√ (velká škála)

√ (velká škála)

Tato tabulka označuje hlavní výhody jednotlivých mobilních zařízení průměru střední třídy.

Shrnutí

Notebooky evidentně vedou a jsou jedny z nejvíce upřednostňovaných mobilních zařízení, především díky výkonu, multifunkčnímu použití, výkonu a široké škále cen. Ovšem Tablety a Hybridy jsou mnohem kompaktnější a poslední dobou se velice blíží netbookům a pokud by si zákazník ještě počkal nějaký ten rok, tak by tyto mobilní zařízení byly ve stejné velikosti a se stejným výkonem jako jsou dnešní notebooky.

Výrobci nabízí spousty mobilních zařízení a je jen na zákazníkově preferenci ve využití, které mobilní zařízení si vybere.
Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět