Grafický program Gimp

Tentokráte vám přdstavím grafický program Gimp. Určitě už mnoho z vás pracovalo alespoň v obyčejném programu od microsoftu a to v malování, nebo i v daleko pokročilejším programu od firmy Adobe Photoshop. Určitě pokud jste pracovali pouze v malování, tak vám chyběla velká spousta funkcí. Proto jste velmi pravděpodobně začali hledat nějaký pokročilejší program a opět velmi pravděpodobně narazili na Adobe photoshop. Vyzkoušeli jste 30 denní verzi, ale co poté? Určitě jste si nekoupili legální licenci za několik tisíc.

Proto je tu pro vás program gimp! Je pod licencí GNU GPL, tudíž ho můžete libovolně používat i pro komerční účely! Navíc ho naleznete ve variantách pro windows i pro linux! V linuxech už je většinou i předinstalován společně s operačním systémem.

Práce s programem Gimp je velmi jednoduchá, ale samozřejmě je lépe si před používáním pročíst nějaký ten tutoriál, aby jste si osvojili některé specifické funkce.

Jenom uvedu aspoň krátce seznámění s programem. Gimpo můžete stáhnout zde, po instalaci a a spuštění se vám zobrazí většiunou tři okna. Pokud nějaké chybí, tak je otevřete kliknutím na okna – nedávno zavřené doky – a to okno, které vám chybí.

Gimp se skládá ze tří oken. Začnu zleva – panel nástrojů – zde volíte převážnou většinu nástrojů se kterými chcete pracovat. Okno uprostřed – zde máte váš obrázek, který chcete upravovat. Poslední okno je okno s vrstvami. Zde můžete různě přesouvat vrstvy a spoustu dalších možností. Chce to jen věnovat trošku času nastudování gimpu.

Grafický program gimp

Gimp je velmi užitečný program a doporučuji ho všem, co alespoň jednou za rok chtějí oříznout fotku. Po přeinstalování operačního systému si gimp instaluji ihned po nainstalování antiviru, mozilly firefox a kancelářského balíku openoffice.


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět