Archivování dat

Archivování je proces, kdy se jeden nebo více souborů v počítači „zabalí“ do 1 souboru. Archivace se nejčastěji používá při posílání nebo uskladňování většího množství souborů například fotek. Archivace také nabízí kompresi, což znamená snížení objemu dat, ale prodloužení procesu zabalování/rozbalování. To lze využít při větším objemu dat nebo u velkého množství souborů a zmenšit tak výslednou velikost konečného archivu. Pro archivaci se nejčastěji používají programy WinRAR a WinZIP, oba se dají sehnat ve free (zdarma) nebo plné (placené) verzi.

Tyto archivační programy nabízejí širokou škálu možností a nastavení. Například můžete zaheslovat svůj archiv a tudíž se k vašim souborům, které například umístíte na internet pro sdílení s rodinou nikdo jiný nedostane. Dávejte si však pozor na složitost hesla protože kratší a jednoduší hesla lze prolomit takzvaným „hacknutím“.

Oba programy se používají velice jednoduše, označíte si soubory které chcete archivovat, kliknete na jeden z nich pravým tlačítkem myši, a vyberete možnost „archivovat soubory“. Rozbalování archivů má obdobný postup, kliknete pravým tlačítek myši na soubor který chcete rozbalit (nejčastěji soubor s koncovkou .rar nebo .zit) a zvolíte možnost „extrahovat soubory“ (kde můžete použít větší škálu nastavení), nebo „extrahovat zde“ kdy se vám archiv rozbalí přímo do složky ve které se nachází i zabalený archiv.


Vložte komentář k článku


Vaše jméno:
Váš komentář:
Napište číslici pět